Facebook Twitter Google+

Staračka dalekovidnost - Prezbiopija

Riječ prezbiopija (lat. presbyopia) na grčkom "presbus" znači stara osoba. Prezbiopija je stanje povezano sa životnom dobi i padom maksimalne moći akomodacije oka zbog promjena u refrakcijskom sustavu oka.

Kako očna leća kod prezbiopije gubi svoju elastičnost i postaje kruća, samim time gubi sposobnost akomodacije. Točka najjasnijeg vida na blizinu (Punctum proximum) postepeno se sve više odmiče od oka. Osoba ne može fokusirati blizinske zrake na mrežnicu, tj. ima poteškoće s blizinskim vidom.



Prezbiopija ne utječe na daljinsku točku (Puntum remotum), ona ostaje u stanju u kojem je bila prije pojave prezbiopije.

Dalekovidna osoba bez korekcije stalno akomodira i nema dovoljnu akomodacijsku jakost kako bi fokusirala blizinske zrake. Iz tog će se razloga prezbiopija prije primjetiti. Dalekovidna osoba imati će potrebu za korekcijom pogreške kako bi normalno mogla fokusirati blizinske zrake.

Kod kratkovidne osobe točka najjasnijeg vida na blizinu nalazi se bliže nego obično. Kratkovidna osoba bez daljninske korekcije može fokusirati blizinske zrake i bez akomodacije. Tako kratkovidna osoba ne mora niti primjetiti da je izgubila moć akomodacije jer će u većini slučajeva moći fokusirati blizinske zrake. Kratkovidna osoba, ovisno o stupnju kratkovidnosti, neće uvijek imati potrebu za korekcijom na blizinu. Prilikom rada na blizinu primjetit će da joj propisna korekcija za daljinu smeta i neće koristiti istu kako bi vidjela na blizinu (skidat će naočale za daljinu, a s kontaktnim lećama za daljinu neće moći čitati na blizinu).

Znakovi staračke dalekovidnosti:

  • ruke postaju “prekratke“
  • pacijent ima poteškoća prilikom rada na blizinu
  • potrebno je jače osvjetljenje za rad na blizinu
  • umor očiju
  • glavobolja
  • astenopija – asthenopia (zamor, peckanje i dr.)


Korekcija sratačke dalekovidnosti - prezbiopije

Staračka dalekovidnost korigira se pozitivnim dodatkom, adicijom (ADD) na daljinsku korekciju. Pri propisivanju korekcije na blizinu, potrebno je obratiti pažnju na vrstu posla kojeg osoba radi i namjestiti blizinsku točku na potrebnu udaljenost. Radna i blizinska udaljenost u većini slučajeva nije ista. Kako je s godinama očna leća sve manje elastična, akomodacijska amplituda sve je slabija, a dioptrija kojom se korigira vid postaje sve veća.

U današnje vrijeme staračku dalekovidnost korigiramo na više načina:

  • naočalama za rad na blizinu, koje pacijet mora skidati pri pogledu na daljinu
  • bifokalnim naočalama
  • progresivnim (multifokalnim) naočalama
  • progresivnim kontaktnim lećama
  • operativno-refrakcijskom kirurgijom
Autor:
bc. Livio Svržnjak, optometrist


22.08.2011. 10:01

Komentari

Komentiranje nije dozvoljeno.