Pojašnjenje parametara
Pomičite kursor preko podataka u tablici za pojašnjenja.
Dioptrija (PWR)
Broj označava dioptrijsku jakost korekcijske kontaktne leće. Minus predznak označava kratkovidnost (Myopia), plus predznak označava dalekovidnos (Hypermetropia). Ovaj nalaz pokazuje kratkovidnost i različte dioptrije za svako oko, što nije neobično.
Cilindrična dioptrija (CYL)
Broj označava iznos cilindrične dioptrijske jakosti kojom korigiramo astigmatizam.
Baza zakrivljenosti (BC)
Broj označava zakrivljenost kontaktne leće i mjeri se u milimetrima. Za pravilnu aplikaciju, udobnost i zdravlje oka zakrivljenost kontaktne leće mora biti u odgovarajućem odnosu sa zakrivljenosti rožnice.
Promjer (DIA)
Broj označava promjer (veličinu) kontaktne leće i mjeri se u milimetrima. Promjer kontaktne leće mora biti u skladu s veličinom oka kako ne bi došlo do iritacije i povrede oka.
Os cilindra (Axis)
Broj označava kut cilindra kontaktne leće kojom ispravljamo astigmatizam.
Adicija (ADD)
Broj označava pozitivni dioptrijski dodatak na dioptrijsku korekciju daljine, kojom korigiramo staračku dalekovidnost. ADD se uvijek propisuje s plus predznakom, iako ponekad nije naznačen.
Boja (Color)
Ovaj podatak se upisuje ukoliko želimo promjeniti boju oka u željenu nijansu. Nazivi boja su individualni od proizvođača do proizvođača.
Proizvođač
Podatak označava koji proizvođač proizvodi kontaktnu leću.
Marka - brand
Nalaz – recept uvijek uključuje i naziv brenda kontaktnih leća koje su propisane. Nalazom propisan brend kontaktnih leća ne smije se mijenjati samovoljno kako ne bi došlo do iritacije i povrede oka. Promjenom brenda mjenjaju se karakteristike kontaktnih leća (materijal, veličina, baza, način nošenja, način zamjene, stabilizacija kontaktne leće, sistem za njegu i drugo). Odluku o promjeni brenda kontaktnih leća donosi očni specijalist (oftalmolog, optometrist).
Zamjena
Raspored zamjene odnosi se na period u kojem stari par zamijenite novim parom kontaktnih leća, bez obzira na to jeste li ih nosili samo jednom ili više puta. Raspored zamjene ovisi o vrsti kontaktnih leća, odnosno jesu li kontaktne leće jednodnevne, dvotjedne, mjesečne, tromjesečne ili godišnje.
Način nošenja
Raspored nošenja kontaktnih leća odnosi se na način i vremenski period nošenja kontaktnih leća prije nego što ih izvadite iz očiju.
Način nošenja može biti:
- dnevno (daily wear) - svakodnevno vadite kontaktne leće iz oka
- fleksibilno (flexible wear) - za povremeno nošenje
- produljeno nošenje (extended wear) - kontaktne leće nosite neprekidno, do 6 dana bez vađenja iz oka, zavisi o preporuci i o vrsti kontaktne leće
- neprekidno nošenje (continuous wear) - kontaktne leće nosite neprekidno, do 30 dana bez vađenja iz oka, zavisi o preporuci i o vrsti kontaktne leće
Njega kontaktnih leća:
Odnosi se na vrste otopina za njegu kontaktnih leća (višenamjenska otopina, peroksidna otopina). Promjenom otopine mijenja se njezina učinkovitost s obzirom na vrstu kontaktnih leća, što znači da kontaktne leće možda nisu očišćene u potpunosti pa može doći neželjenih alergijskih reakcija. Nazivi otopina su individualni od proizvođača do proizvođača.
Korištenje tableta za deproteinizaciju
Očni specijalist (oftalmolog, optometrist) preporučit će dodatno ezimatsko čišćenje proteina s površine kontaktnih leća ukoliko će biti potrebno. Nazivi tableta za deproteinizaciju individualni su s obzirom na proizvođača.
Kontrolni pregled
Datum označava ponovni dolazak na kontrolu radi utvrđivanja podnošljivosti kontaktne leće, zdravlja oka i kontrole dioptrijske jakosti.